רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים Forever Living Products
"אי אפשר לחזור לעבר ולשנות את ההתחלה, אך ניתן להתחיל מהמקום בו אנו נמצאים עכשיו ולשנות את הסיום"
-ק.ס. לואיס
תמונה של אדם פוסע בשביל

 

האם שקעתם אי פעם במחשבות על העבר ותהיתם מה היה קורה אילו הייתם מחליטים אחרת? אולי הרהרתם בנסיבות שהיו מעבר לשליטתכם וחשבתם שהלוואי ודברים היו מתרחשים קצת אחרת. לדעתי לכולנו היו את הרגעים האלה בחיינו. לפעמים הייתי תופס את עצמי מקדיש זמן רב מדי למחשבות על דברים קטנים, אבל היום אני מנסה לזכור שנבירה כזו בעבר לא עוזרת לכלום ואין לה יכולת לשנות את התוצאה.

כישלונות העבר והטעויות שלנו עוזרים להוביל אותנו ומלמדים אותנו לקחים חשובים.

אף אחד לא עובר את החיים באופן חלק בלי כמה חריצים ושריטות. כישלונות העבר והטעויות שלנו עוזרים להוביל ומלמדים אותנו לקחים חשובים. הזיכרונות האלה יכולים להיות כמו אורחים בלתי רצויים- מלאי כוונות טובות ובלתי מזיקים בתחילה, אבל מהר מאוד הם מתמקמים אצלנו ומתנחלים זמן רב מדי.

המחשבות האלה על העבר יכולות להפוך לדברים קטנים ומעיקים שאין להם שום תכלית שימושית, והן יכולות לגרום לספקות ולאי-ודאות. אולי אצלכם מדובר בהתרחשות חברתית מביכה או בטעות שעשיתם בעבודה שגרמה לעיכובים בפרויקט מסוים. אתם מוצאים את עצמכם מריצים את התרחישים האלה בראש שוב ושוב, חושבים מה הייתם יכולים לעשות אחרת כדי לשנות את התוצאה.

העבר הוא דבר מוזר. הוא יכול להיות מקור לחרטה ולשאלות “מה היה קורה אילו”, או שהוא יכול לעזור לכם ללמוד לקחים חשובים שמחזקים אתכם ועוזרים לכם לצמוח.

כשאתם חשים שנתקעתם בעבר, קחו צעד לאחור ובמקום לשאול את עצמכם “מה אפשר היה לעשות כדי לשנות משהו?”, שנו את זווית הראייה שלכם וחשבו “מהם הדברים שאפשר ללמוד מזה ושיוכלו להוביל אותי ולעזור לי לעשות בחירות שונות בעתיד”. כשתחשבו איך הרגעים האלה עזרו לכם לצמוח בכיוון הנכון, נראה לי שתבינו מהר שאפילו לדברים שנראים כמו טעויות יש תכלית בעלת ערך ושהם עזרו לעצב אתכם להיות מי שאתם כיום.

לעולם לא תוכלו לחזור להתחלה. החיים לא עובדים כך. אבל תמיד תוכלו להתייחס ללקחים שלמדתם ולהשתמש בהם כדי לעצב את החיים שאתם רוצים לעצמכם. תמיד יש אפשרות להתחלה חדשה שניצבת ממש מולכם והפוטנציאל של מחר הוא חסר גבולות.

רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים | למאמרים נוספים של רקס מוהן