בואו נדבר על חשיבות ההכרה בהישגים לבניית צוות מנצח

 

התחושה שאוהבים ומעריכים אותנו היא גורם בסיסי באושר שלנו. הכרה בהישגים שלנו, גם הגדולים וגם הקטנים, חשובה להגברת רמות שביעות הרצון של האדם עצמו וגם להצלחת הצוות כולו. ידעתם ש-65% מהמועסקים מציינים את היעדר ההערכה כסיבה המרכזית עבורם להתפטרות מהעבודה? בתוך FOREVER אנחנו מבינים את חשיבות ההכרה בהישגים, היא חלק מה-DNA שלנו ולעתים קרובות מהווה גורם מפתח לעובדה שרבים כל כך מקבלים השראה להתחיל את המסע להקמת עסק משלהם עם FOREVER.

אז איך ולמה ההכרה בהישגים משפיעה עלינו בצורה עמוקה כל כך?

רמות הדופמין. דופמין הוא מוליך עצבי המופק במוח שלנו. דופמין מעורר את החלקים במוח (הסטריאטום הגחוני וגרעין האקומבנס) האחראיים ליצירת תחושות כמו שביעות רצון והנאה.
אבל בגלל שהשפעות הדופמין חולפות במהירות, המשמעות היא שאנחנו צריכים להכיר בהישגים של אנשים באופן קבוע. הכרה כזו היא צורך קצר מועד שחייבים לספק אותו על בסיס מתמשך.
באיזו תדירות עלינו להכיר בהישגים של מישהו? זה משתנה מאדם לאדם, אבל חברת האנליטיקה והייעוץ “גאלופ” ממליצה על שבחים כנים וספציפיים על בסיס שבועי, עבור הישגים קטנים, בעוד ששבחים משמעותיים יותר על הישגים גדולים יותר ניתן לעשות על בסיס חודשי.
אלה אינם חוקים קשיחים וקפדניים ורצוי להפעיל שיקול דעת על מה לומר, איך ומתי. תפסו את הרגע שבו אנשים עושים משהו משמעותי ושבחו אותם על כך מבלי להתמהמה. זה יכול להיות בשיחת טלפון, במייל או בהודעת וואטסאפ, אבל אל תשאירו את זה רק בשיחה פרטית. למה שלא תציינו את הישגם בתוך קבוצת הוואטסאפ או בתוך הקבוצה שלכם בפייסבוק או בכל פלטפורמה אחרת שבה הצוות שלכם מתכנס?
פגישת זום קבוצתית תהיה דרך מושלמת לחגוג הישגים של מישהו או מישהי. לפעמים בחיים, הדברים הגדולים הם הדברים הקטנים – לאמירת תודה ולשבחים יש השפעה רחבה. אנשים בדרך כלל לא הופכים למאושרים מהתגמול הכספי לבדו.
בנוסף, כדאי להיות רגישים לצרכים של חברי צוות יחידים. אנשים רבים מצטרפים ל-FOREVER כדי להפסיק להיות עובדים שבלוניים במקום שבו מתייחסים לכולם אותו הדבר. לא כל אחד יצמיח את העסק שלו באותו הקצב, יהיו להם יעדים אישיים משלהם, התחייבויות שונות, רמות שונות של מוטיבציה וכמויות שונות של זמן שהם יכולים להקדיש לפיתוח העסק שלהם. קצב התפתחות הכישורים משתנה מאדם לאדם ולכל אחד ואחת יש רמות שונות של ביטחון עצמי בקשר להיבטים שונים של העסק. יש כאלה שיאהבו לעסוק במכירות אבל לא מתלהבים לעסוק בצירופים. מאותה הסיבה לא כולם ירצו לקבל את ההכרה באותו האופן: כבדו את ההבדלים האלה ופעלו לפיהם.

מחקרים מראים שהכרה בהישגים משפיעה ישירות על המוטיבציה שלנו.

שלושת הגורמים העיקריים לירידה במוטיבציה הם:

1. התחושה שלא מעריכים אותנו.
2. אי הכרה בהישגים.
3. מנהל גרוע מעלינו.

חשיבות הענקת המוטיבציה

מגיל צעיר אנחנו משתוקקים לקבל מחמאות מההורים שלנו, מהמורים שלנו ומהחברים. התשוקה שלנו לחיזוקים חיוביים היא חזקה כל כך, במיוחד בשלבי ההתפתחות שלנו, עד שאנחנו מפרשים אפילו חוסר תגובה כתגובה שלילית. הנטייה הזו ממשיכה להתקיים גם בחיינו הבוגרים.
בתרבות של הכרה בהישגים, עובדים פורשים ב-31% פחות, ובואו לא נמעיט בערכה של הכרה המתקבלת מחברי הצוות המקבילים לנו ולא רק מהאפליין (המנהלים שמעלינו). להכרה בהישגים המתקבלת מעמיתים יש סיכוי גבוה ב-35.7% להשפעה חיובית, לעומת הכרה המתקבלת מלמעלה, לכן חשוב גם לעודד את חברי הצוות לציין לשבח את הישגי חבריהם.

הכרה בהישגים בתוך צוותים

• עוזרת להם להישאר מגובשים.
• מגבירה את המעורבות של חברי צוות כדי להרגיש שייכות.
• מעודדת ביצועים טובים.

הכרה בהישגים צריכה להיעשות במפגשים שלכם בחיים האמיתיים וגם במקוונים. היא לא חייבת להיות משהו יוצא מגדר הרגיל ולא תמיד חייבת להיות קשורה לביצועים. אלה יכולים להיות שבחים על כך שאדם אחד בצוות עוזר לחבר צוות אחר, או שאנשים עשו משהו שהוא מחוץ לאזור הנוחות שלהם כמו העברת מצגת במפגש אונליין או כמו לספר לכולם על המסע שלהם ב-FOREVER. היא יכולה להיות קשורה לביצועים, לציון הצלחה עם מוצר מסוים או הגעה לאבן דרך בתוכנית השיווקית. הכרה בהישגים היא שבחים לאדם מסוים ויכולה להיות פשוטה כמו ברכות מחברי הצוות ומחיאות כפיים. המפתח הוא לגרום למישהו או מישהי להרגיש שהם חשובים ושמעריכים אותם.
חשוב להבין מה מניע את חברי הצוות השונים. גלו איזה סוג של תגמול הם הכי יעריכו. לעובדה שהשקעתם זמן בזה תהיה ללא ספק השפעה גדולה כמו להכרה עצמה, מעצם העניין שהקדשתם זמן להכיר אותם טוב יותר ושאכפת לכם.
כולנו רוצים להרגיש שאנחנו חשובים, שאנחנו יותר מסתם עוד בורג במערכת. ציינו ימי הולדת של חברי צוות או ימי שנה בעסק, התחשבו והיו יצירתיים. קבלו מהם משוב ושאלו אותם מה נותן להם מוטיבציה והשראה.

אז איך מציינים לשבח הישגים של הצוות שלכם ומביעים בפניהם הערכה?

ספרו בקבוצת הפייסבוק שלנו בתגובה לפוסטים שעוסקים בנושא זה, איך אתם אוהבים להכיר בהישגי חברי הצוות שלכם, ותוכלו להשתתף בהגרלה של פרס שתוכלו לחלוק עם הצוות שלכם באהבה.