ד”ר יעל צורגיל מסכמת את הרצאתה בסמינר מוצרים
לעור יש תפקידים מרובים וחשובים: מחסום כנגד חיידקים, חומרים מגרים והסביבה; בקרה למאזן הנוזלים והאלקטרוליטים בגוף; ויסות חום הגוף; זיהוי תחושות כאב של חום, קור, מכה, פציעה ועוד. איך נשמור על העור?
תמונה של ד״ר צורגיל

 

איך נשמור על העור? אכילה נכונה; שינה מספקת; פעילות גופנית; הפחתת מתח; התרחקות מהשמש והימנעות מעישון.
באופן כללי תמיד חשוב להרבות באכילת ירקות, פירות, דגים, קטניות, שמן זית ודגנים מלאים ולהפחית מזון עתיר שומן, סוכר ומזון מעובד. תזונה כזו תעזור להפחית את יצירת רדיקלים חופשיים בגוף שגורמים לחימצון תאים וחומרים שונים בגוף ולנזקים לרקמות הגוף מכל הסוגים, כולל נזק לקולגן ולאלסטין המצויים בעור והאחראיים על גמישותו.

 

מה קורה לעורנו במהלך השנים?

עם השנים מופיעים בעור סימנים המבטאים את תהליך ההזדקנות: העור מאבד את זוהרו והופך עמום וצהבהב, פיגמנטציה, התייבשות העור בשל צמצום בפעילות של בלוטות החֶלֶב, התמעטות סיבי הקולגן והאלסטין בדרמיס. העור מאבד את גמישותו, ומופיעים בו קמטוטים, קמטים וקפלים, דפנות כלי דם נחלשים וכתוצאה מופיעים שטפי דם עקב חבלות מזעריות. היחלשות השרירים התת-עוריים גורמת לנפילת העור וקצב התחדשות תאים איטית הגורמת לירידה ביכולת החלמת פצעים. שתייה של אלו ורה בכל גיל יכולה להיטיב עם העור ולשמור על בריאותו.

 

מילדות עד גיל ההתבגרות

בד”כ אין בעיות מיוחדות ובעיקר צריך להשמר מחשיפה מוגברת לשמש. בעיות נפוצות: אסטמה של העור המתאפיינת בנגעים אדומים ומגרדים. מחלת עור דלקתית כרונית.
מה ניתן?
משקה אלו ורה – לניקוי מערכת העיכול ושיפור חילוף החומרים בגוף ובספיגת חומרי מזון, סילוק פסולת ממנו. עוזר לפעילות מערכת החיסון ולאיזונה ומסייע להתחדשות תאים תקינה.
אומגה 3 – בעל אפקט מרגיע ומוריד גירויים ושימון העור.

בגיל ההתבגרות

פצעי בגרות / אקנה- דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות הנובעת מהצטברות הפרשות שומן תחת נקבוביות עור המשמשות מצע אידיאלי להתרבות חיידקי האקנה. כתוצאה מהפרת האיזון ההורמונאלי, אי הקפדה על הגיינה.
מה ניתן?
משקה האלו ורה – (ראו הסבר בחלק הקודם)
A בטא קאר – ויטמין ‬A מבטא-קרוטן (אפקטיבי בהפחתת הייצור של חלב ובמניעת פצעים המופיעים על גבי העור); וויטמין E יחד‬ עם‬ המינרל ‬האנטיאוקסידנט‬ ‬ סלניום (שני אנטיאוקסידנטים חזקים ביותר).
שום וקורנית – ניקוי מערכת העיכול והדם, נוגדי חימצון חזקים.

שנות העשרים

מה שנעשה בשנים אלו יתבטא בעוד כמה שנים! שתיית אלכוהול, חשיפה מרובה לשמש בחוף הים, שינה מועטה בגלל שילוב של עבודה, לימודים ובילויים – כל זה יתבטא עם הזמן: לעיתים מופיעים כתמי פיגמנטציה, שנובעים בדרך כלל משילוב של חשיפה לשמש ושימוש בגלולות למניעת היריון, או אנטיביוטיקה מסוגים שונים.
עישון פוגע בעור הפנים ומעלה את הסיכוי לפיגמנטציה וקימטוטים.
אקנה כתוצאה משימוש בתכשירי קוסמטיקה לא איכותיים.
מה ניתן?
אבסורבנט C – ויטמין ‬‬‬C‬‬‬ הוא‬ תוסף‬ תזונה ‬שמיטיב ‬עם העור, ‬‬כיוון ‬שהוא‬ מגביר ‬את היווצרותו‬ של‬ קולגן ‬בין-תאי‬ ושומר עליו מפני חימצון. קולגן מצוי בכל רקמות החיבור בגוף, ומקנה לעור את צורתו הגמישה ומרקמו החלק. כמו כן ויטמין C מקטין נזקי עישון בהיותו אנטיאוקסידנט חזק. חשוב להגביר אכילת מזון עשיר בנוגדי חימצון ולהפחית מזון עשיר ברדיקלים חופשיים.

שנות השלושים

להרבות באכילת ירקות ופירות לשם שמירה על העור.
מה ניתן?
ויטמין C
Natue 18 – אם לא אוכלים מספיק ירקות ופירות. טבליות המכילות תמציות מ-18 ירקות ופירות: ענבים,‬ תפוחים,‬‬ אוכמניות,‬ ‬פרי ‬הסמבוק‬,‬‬‬‬ ‬ועד פירות וירקות שונים המספקים הרבה נוגדי חימצון וויטמין C.

שנות הארבעים

אין עדיין קמטים גדולים אבל מתחילים להופיע קמטים. מתחילים לצוץ כתמי גיל וכתמי הפיגמנטציה עלולים לגדול, במיוחד כתוצאה מהריונות. לעיתים יש תחושה שהעור נעשה יבש יותר.
מה ניתן?
כל מה שמומלץ בעשור הקודם: ויטמין C, נוגדי חימצון ממקורות שונים
מינרלים כגון אבץ – נייצ’ר מין.
פוראור סופר אומגה 3 – המכילה אומגה 3 ואומגה 9 ביחסים ובכמויות האופטימליות. חומצות שומן אומגה 3, חיונית בין השאר לייצור קרומי התאים בעורנו ועוזרת להשיג מראה עור גמיש וצעיר בעל מראה טוב יותר וכן לעכב את הזדקנותו. בעשור זה מואץ תהליך ההזדקנות בעור הפנים, ואם לא מתחילים לטפל בשלב זה, קשה אחר כך להשיב את מצב העור לקדמותו.

משנות החמישים

העור מתחיל לאבד את גמישותו ומתייבש.
הפסקת המחזור החודשי אצל נשים והתחלת גיל המעבר – הגורמת לירידה ברמת הורמונים שונים וירידה באיכות מרקם העור ולחותו.
מה ניתן?
יש להמשיך בכל התוספים שהתחלנו בגיל ארבעים.
פוראוור נוטרה Q10 – מרכיב חיוני בתהליכי יצירת האנרגיה בתאי גופנו ונוגד חימצון חזק ביותר. יכול לסייע במניעה או האטה של הנזק שנגרם לתהליך הייצור של סיבי רקמות.
מזון מלכות – עשיר בחומצות אמינו חיוניות ומשניות; עשיר במינרלים; מכיל הרבה ויטמינים מסוג D ,C, A ו-E, ויטמינים מסוג B. אחד מהם הוא B5 החשוב לסינתיזה ולמטבוליזם של חלבונים, שומנים, פחמימות והורמונים אחדים. מזון מלכות תומך בהתחדשות התאים, שיפור מרקם העור והגברת התנגדות הגוף למחלות, ומאט הזדקנות. בעל אפקט מרגיע, טוב מאד לגיל המעבר וחשוב לבריאות העור. ככל שהאדם מתבגר קצב התחדשות התאים וחילוף החומרים אצלו יורד, קצב היווצרות רדיקלים חופשיים וחימצון חומרים בגוף עולה, כושר ספיגת המזון במערכת העיכול וניקוי הגוף מרעלים יורד. שתיית משקה אלו-ורה ונטילת תוספי תזונה מתאימים עשויים לעזור בהאטת קצב הזדקנות העור ולהעניק לו מראה גמיש ובריא יותר.

 

איור של מבנה העורהעור מורכב מ-3 שכבות עיקריות
האפידרמיס – בנוי משכבות צפופות של תאי אפיתל פעילים, חלקן שכבות עם תאים מתרבים וחיים וחלקן שכבות של תאים מתים.
הדרמיס – מורכב משכבה הקרובה לאפידרמיס המכילה סיבי קולגן, ואלסטין סיבים אלסטיים (המקנים לעור את יציבותו וגמישותו), כלי דם, תאי עצב ותאי מערכת החיסון; והשכבה השנייה העמוקה יותר, מכילה גם שיער.
ההיפודרמיס – שכבת שומן תת-עורי שעוביה משתנה בין אדם רזה לאדם שמן, בין מילימטרים לסנטימטרים רבים אצל אדם שמן.

, מנהלת | למאמרים נוספים של

סיפורי הצלחה