איריס שביט , מנהלת
באיזה קורס מנהיגות למדו, לדעתכם, משה רבנו, מהאטמה גנדי, מרטין לותר קינג, ווינסטון צ’רצ’יל או הדלאי לאמה? מנהיגים, מסתבר, לא נולדים עם גנים מסוימים. הם נוצרים כפי שכל דבר אחר מתרחש בעולם - דרך ייסורים, חיבוטי נפש ועבודה קשה
תמונה של מטפס על חבל

מה בין “מנהל” ל“מנהיג”?

אין ספק: “מנהיגות” הוא מושג שמצטלצל טוב יותר מ”ניהול”. מי רוצה להיות מזוהה עם הפרטים הקטנים והזעירים של הכנת תקציב, גיוס עובדים, הטלת משימות, בקרת ביצועים או בחירת ספקים – כל אותן מטלות יומיומיות וארציות שכרוכות בניהול?

אבל בפועל, מנהל טוב הוא זה שמוביל את הארגון מנקודה א’ ל-ב’. מה הטעם להרהר בחזון, בכיוון או בדרך, בלי היכולת התכליתית להגיע ליעד?

אני חייבת להודות שבשנים האחרונות חל שימוש יתר במילה מנהיגות. כולם מדברים על זה. כולם רוצים להתבשם מהילת המנהיג, כולם רוצים ששמם ייכרך עם מילים זוהרות כגון ‘מנהיגות’, ‘הנהגה’, ‘מנהיגות אותנטית’, ‘מנהיגות מעצבת’ ועוד מטבעות לשון המאדירות את אותו אדם.
מנהלים רבים מתבלבלים מן המושג הזוהר “מנהיגות” ומשייכים אותו לכריזמה או להישגים ולהתמקמות שאפתנית בפסגה. בחלק ניכר מסדרות האימון (קאוצ’ינג) העסקי והאימון האישי נערכת בניית המנהיגות סביב ה”התמקדות בעצמי” – שם ילמדו אותנו למפות את סדרי העדיפות, את הצרכים והחלומות שלנו.
וכאן טמון המוקש.
בעיני זוהי גישה אימונית כושלת, שמתעסקת יותר מדי במנהיגים ופחות מדי במונהגים. “ההתעסקות בעצמי” היא אנטי-מנהיגות שמחלישה את הארגון. מנהל שעסוק בעצמו ובמנהיגותו עלול להקריב כל דבר אחר לטובת ה’עצמי’, אפילו את הארגון ואת חבריו.

מנהיגות אמיתית עוסקת במונהגים:

איך אני הופך את הלקוחות / עובדים / קולגות שלי לשמחים ומצליחים.

אנחנו חוזרים ומדגישים ששיווק רשתי הוא עסק של מנהיגים. אבל חשבו על זה – לדרגה הבכירה הראשונה בחברה אנחנו נותנים את התואר “מנהל”. למה? כי ברגע שהגעת לדרגת מנהל זה אומר שהיה לך חזון ולמדת להשתמש בכלים הנכונים כדי להגיע אליו. למדת איך לדבר עם אנשים, למדת איך ללמד אנשים לדבר עם אחרים, למדת למכור, למדת להזמין מוצרים, למדת לשלוט בלוגיסטיקה (הנה”חש/מלאי/מעקב לקוחות על פי הצורך), למדת לנהל את היומן שלך. בקיצור – למדת איך לנהל עסק.
ההאדרה של המושג “מנהיגות” בשנים האחרונות גרמה להשמצת המושג “ניהול”, וכרכה אותו בטעות עם אנשים שהם צרי-מוח, תגובתיים, אנשים של הפרטים הקטנים… אולם מנהיג עסקי שניחן במעוף זקוק להרבה מנהלים שיארגנו את העבודה ויובילו להשגת החזון.

בהצלחה לכל המנהלים והמנהיגים של FOREVER.

כמה נקודות למחשבה

  • ככל שתשקיעו יותר, תתפתחו יותר ותתרמו יותר– כך יכירו אתכם יותר. הכרה רחבה ומקיפה היא אחד התנאים הבסיסיים ליצירת מנהיגות עסקית.
  • אנשים ילכו אתכם רק אם הם יאמינו שאתם יכולים להגיע למקום שאליו הבטחתם להוליך אותם.
  • מנהיגות מנצחת כרוכה ביצירת עניין משותף ומטרה נשגבת, נקיטת יוזמה ויצירת שינוי.
  • רצינות, אנרגיה גבוהה, ביטחון עצמי, מחויבות, יצירתיות ופיתוח ציפיות מהקבוצה – אלו הן רק חלק מהתכונות הנדרשות ממנהיג כריזמטי.
  • היו מנהלים טובים של עצמכם ורק אז תוכלו להיות מנהיגים של אחרים.

או כפי שאמר אלברט איינשטיין: “מנהיגים הם אלה שגורמים לאנשים ממוצעים לעשות עבודה יוצאת דופן”

, מנהלת | למאמרים נוספים של

סיפורי הצלחה