אודי ראב"ד, מנכ"ל Forever ישראל
בעת לחץ, משתמש הגוף במאגרי חומרים שונים ומתפעל מערך הורמונים. דלדול מאגרי החומרים המזינים מקטין את מערכות ההגנה הזמינות של הגוף
תמונה של אדם לחוץ

מהו לחץ?

החיים במאה ה – 21 מוצפים באירועים היוצרים אצלנו מערך תחושות לא נעימות הנובעות מחוסר ביטחון. תחושות אלו נקראות בפינו – לחץ. התזכורות צורמות האוזניים שחווינו לאחרונה רק הדגישו את התחושות הללו. הבה נבחן את הסיבות הגורמות לחוסר הביטחון ולתחושות הלחץ בנוסף למצב הביטחוני. ביניהן נמצא: לחצים בעבודה, “לא גומרים את החודש”, בעיות תקשורת ויחסים בעייתיים עם הסובבים, פרידה מאדם קרוב, מחלה של קרוב, רגשות ותסכולים מודחקים ועוד. לעיתים מתווספות גם סיבות פיזיולוגיות המעצימות את תחושת הלחץ. למשל: רגישויות לחומרים שונים הגורמים לאלרגיה או מזהמים חיצוניים חריפים יותר כמו קרינה או זיהום סביבתי, מחלות אישיות, פציעות ואף רעב.

כיצד מתבטא הלחץ?

כל אחד מגיב ללחץ באופן שונה. ישנם שמחצינים את תגובותיהם וישנם אלו המפנימים את התגובות – הם נראים כ”צוק איתן” אבל “אוכלים את עצמם” מבפנים. הגוף מגיב ללחץ באופנים שונים, ביניהם: עצבנות, אי-שקט, דאגנות ומחשבות טורדניות, תופעות גופניות ממשיות כמו שרירי צוואר או שרירי גב תחתון תפוסים, קשיי שינה – כמו עייפות ותשישות נפשית, ירידה בתפקוד המיני, הפרעות ריכוז וזיכרון, הפרעות במערכת העיכול, מיגרנות, בחילות והקאות ובעיות לב שונות כמו: דופק לב מואץ, לחץ או כאב בחזה ואפילו התקפי לב. ישנו מגוון שלם של תסמינים המופיעים על העור שהם גם תוצאה של לחץ כגון: סבוריאה, אסטמה של העור ואף ספחת (פסוריאזיס).

מדוע מגיב הגוף באופן זה?

חז”ל אמרו לפני כ – 2000 שנה: “נפש בריאה בגוף בריא”. בעת לחץ, משתמש הגוף במאגרי חומרים שונים ומתפעל מערך הורמונים שביניהם אדרנלין ונוראדרנלין בתהליך “Flight or fight”. דלדול מאגרי החומרים המזינים מקטין את מערכות ההגנה הזמינות של הגוף ובכך חושפים אותנו לתחושות המופעלות על ידי הלחץ. בעת לחץ נוצרים גם חומרי לוואי הנקראים אוקסידנטים. הימצאותם של חומרים אלו לאורך זמן בגלל חשיפה ארוכה ללחץ יכולה להוביל לבעיות במערכות כלי הדם והריאות, לייצר כיבים במערכת העיכול ואף להוביל לסרטן.

כיצד נתמודד?

אם נקשיב לחז”ל, הרי עלינו לחזק את הגוף כדי להעצים את מערכות ההגנה הגופניות. הן בתורן תאפשרנה לנפש להיות עמידה יותר בפני הלחץ. Forever מעמידה לרשותנו מספר רב של משלימים תזונתיים מהשורה הראשונה בעולם ששילובם בתזונה האישית יכולה להפחית באופן ניכר את השפעת הלחץ על גופינו.
ג’ל האלו ורה ושאר משקאות האלו ורה – כל משקאות האלו ורה של Forever משפרים את ספיגת מרכיבי המזון במערכת העיכול. שיפור זה מאפשר לגוף להיעזר במערך החומרים הנחוץ לשם ההתמודדות עם הלחץ. אם בתזונה חסרים מרכיבים בסיסיים, הרי אפשר להעזר במגוון תוספי התזונה של Forever.
ג’ין צ’יה – שילוב של שורשי ג’ינסנג מיבשות שונות ו”צמח העל” צ’יה.
הג’ינסנג הוא אחד מצמחי המרפא החשובים ביותר לחיזוק הגוף במצבי לחץ. יש לו חלק נכבד באספקת האנרגיה לדם ולשרירים ועוזר להגן בפני תשישות פיזית ומנטלית. תוספת האנרגיה המסופקת על ידי הצ’יה יחד עם מגוון התכונות שבג’ינסנג מוסיפים אנרגיה ומשפרים את התפקוד בתנאי לחץ.
פוראור קידס – מולטי ויטמינים מאוזן המכיל פיטונוטריאנטים הפועלים גם כאנטיאוקסידנטים. בפוראור קידס יש מגוון של ויטמינים מסוג B שלהם תפקיד חשוב ביותר בשמירה על תיפקוד תקין של מערכת העצבים.
מזון מלכות – 250 מ”ג של מזון מלכות אורגני זה מכיל מגוון עצום של ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ואנזימים שהבולטים מבניהם הם קומפלקס הוויטמינים מסוג B. אספקת העושר התזונתי הזה בחומר טבעי כמו מזון מלכות מאפשר מניעת חסרים תזונתיים הנובעים ממתח מתמשך ובנוסף, מספק השפעה מרגיעה תוך שיפור הריכוז. השילוב של רוגע עם העלאת הריכוז תורם לחוסן בפני תופעת הלחץ!
נייצ’ר מין – מולטי מינרלים ממקור טבעי המכיל את מגוון המרכיבים בתצורה שהגוף מכיר וזקוק.
עשב דגנים, ויטמין C ו – A ביטא קאר – אנטיאוקסידנטים עוצמתיים המספקים אמצעי מעולה להפחתת השפעתם של האוקסידנטים הנוצרים בעת הלחץ. ניטרול האוקסידנטים יכול להפחית את הסיכון למחלות הנובע מחומרים אלו.
וכמובן, אימובלנד – ראו מאמר בנושא

מה עוד…?

כהמשך למאמר חז”ל, גוף בריא אינו מושתת רק על תזונה. פעילות גופנית סדירה מייצרת מערך הורמונלי המשפר את ההרגשה ומפחית את השפעתם של הורמוני הלחץ. בנוסף, הפעילות גם מנטרלת נזקים במערכת כלי הדם, הלב והמוח.
מהמזרח אנחנו יכולים לאמץ את טכניקות המדיטציה למיניהן שעיקרן הרפיית הגוף ויצירת רוגע. תורות אלו גם מעניקות טכניקות שונות להתמודדות עם הלחץ עצמו.

ממה להימנע?

מאכלים ומשקאות מעוררים תורמים להשפעות הלחץ וכדאי להפחית בשימוש בהם בעת הלחץ. צריכת אלכוהול מעכבת ספיגה של ויטמינים מסוג B (היכולים להפחית את השפעות הלחץ) ולכן כדאי להימנע.

Forever מאפשרת לכל אחד להתמודד עם מצבי לחץ ביעילות רבה בעזרת תוספי התזונה שלה ואם הסיבה העיקרית ללחץ היא כלכלית, הרי יש ל – Forever את הפלטפורמה המושלמת למניעת הלחץ הזה!

, מנכ״ל Forever ישראל | למאמרים נוספים של

סיפורי הצלחה