רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים Forever Living Products
רבים מכם יודעים כמה אני נלהב מביקוריי באפריקה. אני אוהב את התרבות, את האנשים, את האוכל וכמובן- את החיות. בכל ביקור, אני מקפיד לראות את חיות הבר המדהימות, במיוחד את הפילים. לראות חיה אדירה שכזו בטבע זו באמת חוויה מעוררת השראה, חוויה שלא ניתן לשכוח. לא רק הגודל שלהם מרשים אותי, אלא גם האינטליגנציה, הרגלי הטיפוח והחוסן שלהם- תכונות שרבים מאיתנו בני האדם שואפים להשיג לעצמנו.
תמונה של פיל באפריקה

פילים יכולים ללמד אותנו שיעור חשוב, והוא שלא משנה כמה אנחנו הופכים לחזקים וחכמים, הדברים הקטנים ביותר יכולים לעכב אותנו אם אנחנו מאפשרים להם.
שמעתי פעם סיפור על מאמן פילים שהחזיק את הפילים שלו מאחורי גדר נמוכה מאוד, לא גבוהה יותר מגובה הברך האנושית. יום אחד, שאל מישהו את המאמן מה מונע מהפילים לדלג מעל הגדר. אחרי הכל, היצור הענק הזה צריך רק להרים את הרגל ולעבור את המכשול בקלות. איך חיה חזקה כזו יכולה להיות קרובה כל-כך לחופש ועדיין לתת לעצמה להיות מוגבלת בגלל מכשול כזה קטן?
המאמן ענה שכשהפילים היו צעירים, הגדר הייתה גבוהה מדי עבורם, אבל זה לא מנע מהם לנסות. לאחר נסיונות רבים, הם הבינו שאין להם יכולת פיזית לעבור אותה, אז הם ויתרו. ובעוד שהפילים גדלו מהר מאוד למידות שמאפשרות להם לעבור את הגדר בקלות, הם אף פעם לא ניסו, כי הזיכרון של הניסיונות הכושלים ההם נשאר טבוע בהם. החשיבה שלהם עצמם הפכה להיות מכשול קשה הרבה יותר ממה שהגדר תוכל אי פעם להיות.
אני חושב שרבים מאיתנו יכולים להזדהות עם זה. להיות כבולים בגלל משהו שתופסים כמגבלה ולא מבינים שכבר התפתחנו למצב שבו היא כבר לא. האם אתם מוצאים את עצמכם מנסים לפרוץ גבולות שהצבתם סביב עצמכם או שנתתם לאחרים לשים סביבכם? אני מאמין שיש לכולנו גדרות כאלה שהקמנו ושמסיבה כלשהי, בלי קשר לכמה שלמדנו והתפתחנו, כמה מהחומות האלה מרגישות גבוהות יותר ממה שהן באמת.

נולדתם להיות חופשיים ולחקור

כשאתם לוקחים צעד אחורה וחושבים באיזה מצב אתם רוצים להיות או מה אתם מקווים להשיג, מה המכשולים שאתם רואים? אולי החלטתם שאתם לא יכולים לדבר אל קהל בגלל רגע מביך אחד, או אולי ויתרתם על תשוקות שלכם כמו אמנות או מוזיקה כי מישהו אמר לכם שאתם לא טובים מספיק. אולי יש לכם ספקות לגבי העסק שלכם בגלל שמישהו גרם לכם לחשוב שאתם לא עשויים מחומר של יזמים או שהתחלתם לומר לעצמכם שאין לכם את התכונות הנדרשות כדי לנהל עסק משלכם.
האם החומות הנמוכות האלה שבניתם נמצאות במחשבות שלכם? בדיוק כמו הפילים מהסיפור ההוא, האם הרשיתם לעצמכם להיות כלואים בגלל מכשול שאתם יכולים לדלג מעליו בקלות? האמת היא שאתם הרבה יותר דומים לפילי הבר שנודדים בערבות אפריקה- חופשיים להסתובב ולחוות את החיים במלואם! אתם צריכים רק להבין שהמסע שלכם לא מתחיל עם דילוג ענק, אלא עם צעד קטן מעל לגדר קטנה אל עולם שנולדתם לחקור.

רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים | למאמרים נוספים של רקס מוהן