ניראה כי העולם יחזור בקרוב לקדמותו, אך בינתיים הוא השתנה בדרכים רבות כל כך, ומסביב לגלובוס אנשים הסתגלו למצב נורמלי חדש.
תמונה של משפחה מול נייד

מייסד אפל, סטיב ג’ובס, אמר ששינוי הוא המניע העיקרי לחדשנות, כזו שיש לה את היכולת להניע את האנושות קדימה בקפיצות גדולות במקום בצעדים קטנים.

הסיפור של רובן בראבו, הוא סיפורם של מיליונים אחרים ברחבי העולם, שהחליטו לחפש הזדמנויות בתוך השינוי וגילו את הפוטנציאל האישי לחדשנות אישית ומקצועית.
רובן הקים עסק ב-Forever ממש בתחילת 2020, מבלי להיות מודע לשינוי הגדול שעומד להתרחש בעולם. לרובן היה חבר שהתעסק בשיווק ישיר, והוא רצה לנסות את ההזדמנות הזו בעצמו לאחר שראה מקרוב את פוטנציאל ההצלחה.
הוא עבד קשה, התחיל לבנות עסק מצליח, וגילה שהעסק שבנה במהלך חודש אחד גדול מזה שאחרים מצליחים במשך שנה שלמה. רובן נפגש תדירות עם אנשים, המליץ להם על מוצרים וגילה שיש לו כישרון מיוחד לסוג כזה של עבודה.
אבל אז התפרצה מגפת הקורונה ותקנות הסגר נכנסו לתוקף בכל רחבי אירופה. בתחילה, רובן תהה איך העסק החדש שלו יוכל לשרוד. הפגישות שערך פנים מול פנים עם אנשים היו עמוד השדרה של העבודה שלו ואחד מהדברים בה שהוא הכי אהב לעשות. החלק הזה של העבודה הגיע לקצו כמעט בן לילה.
עם הצטברות האתגרים שנצבו מול העסק שלו, רובן התחיל להרגיש לא טוב ויצא חיובי בבדיקת קורונה. למרבה המזל הסימפטומים של המחלה לא היו חמורים אצלו כמו אצל רבים אחרים.
“אני מאמין שהעובדה שטיפלתי טוב בעצמי לפני, תוך כדי ואחרי התהליך עזר לי להחלים מהר יותר…” רובן אומר, “היו לי כמה סימפטומים אבל התאוששתי מהן ועכשיו אני מרגיש שחזרתי אפילו חזק יותר”.
לאחר שלקח לעצמו מעט זמן להתמקדות בחזרה למוטב, רובן החליט שהוא צריך להמשיך לדחוף קדימה את החלום שלו, החלום של עסק משלו, אפילו אם משמעות הדבר היא לעשות דברים קצת אחרת. הוא שם לב שהאילוץ להישאר תקוע בבית נתן לו הזדמנות לעבוד על כישורי המדיה החברתית שלו ועל בניית מערך העוקבים. הוא התחיל להרכיב סדנאות מקוונות עם לקוחות, שהתמקדו בתזונה נכונה ובאכילה בריאה.
“הסדנאות היו להיט”, אומר רובן. “עשינו שתיים כאלה בשבוע ובכל פעם נכנסו אליהן כמעט 50 אנשים”.
האילוץ של רובן להתמודד עם אתגר חדש ועם הצורך למצוא דרכים לחדש את דרכי הפעולה בעסק שלו, לא רק עזר לעסק של רובן לשרוד אלא אפילו עזר לו לצמוח. שלושה חודשים בלבד לאחר שהקים את העסק, הוא גילה שהוא מצליח להגיע לציוני דרך שניתן היה לחשוב שאין דרך להגיע אליהם בתקופה של מגפה כלל עולמית, ועדיין הוא הצליח להתאים את הטקטיקה שלו וללמוד כיצד לנצל בצורה הטובה ביותר את הטכנולוגיה כדי להמשיך ולשגשג.

כושר הסתגלות

בשנת 2020 למדנו לחיות בתוך סגר ולהתמודד עם כמה אתגרים חסרי תקדים. המחקרים מראים שההשפעה על בריאות הנפש הייתה אמיתית. סקר של “מרקט ווטץ'” מגלה שבשיא המגפה, 70 אחוזים מהעובדים המבוגרים הגדירו את תקופת הסגר כתקופה רוויית מתחים רבים יותר מאשר בכל חייהם המקצועיים. בסך הכל, 91 אחוזים מהאנשים שעובדים מהבית דיווחו על תחושות של מתח שהוא בין מתון לקיצוני.
הורים עובדים היו צריכים לפתע ללהטט בין האתגרים בעבודה לאלה של הבית, אפילו לקחת על עצמם תפקידים של מורים במקרים רבים. לאחרים נפגעה אולי התעסוקה או שהם חשו אולי שאין להם הגנה מספקת ממקום העבודה שלהם.
אבל תקופות מאתגרות גם עוזרות לאנשים לפתח כושר עמידות ויכולת הסתגלות. אצל רבים מכם היכולת לעשות כמה דברים במקביל השתפרה ועכשיו אתם אפקטיביים יותר בכל מה שנוגע ליצירת סדרי עדיפויות והשלמת רשימת המטלות שלכם.
ייתכן שכמו רובן, פיתחתם כמה יכולות חדשות שיעזרו לכם להמשיך לצמוח מקצועית במצב הנורמלי החדש. חשבו על הדרכים שבהן למדתם להתגמש ואיך היכולת הזו להתאים את עצמכם תעזור לכם לבנות את העתיד שאתם רוצים.

נקודת השקפה חדשה

יהיה זה כמעט בלתי אפשרי להתקדם מבלי לנבור מעט בתוכנו כדי למצוא איך לנצל את הזמן שלנו בצורה הטובה ביותר. תקופות משבר עוזרות לחדד את המיקוד ולהבחין בדברים שאנחנו רוצים בהם באמת.
לאילו מסקנות הגעתם במהלך 2020? האם ישנם יעדים או חלומות שהחלטתם לדחות למועד מאוחר יותר? האם ביצעתם הערכה מחודשת של הקריירה שלכם ושל הדברים שאתם מקווים להפיק ממנה? או שהבנתם שאתם צריכים להכניס קצת יותר איזון לחיים שלכם כדי להגיע לסיפוק רב יותר.

האם ״הנורמלי החדש״ פה כדי להשאר?

בקרוב מגפת הקורונה תהיה מאחורינו, ובעוד שאסור אף פעם לזלזל בקשיים שרבים כל כך חוו, העולם התקדם בצורות שאין להתעלם מהן. חברות רבות יותר הבינו שעובדים יכולים להיות יצרניים באותה המידה כשהם עובדים מחוץ למשרד, ושרווחיות עדיין יכולה לעלות.
אבל לא רק כוח העבודה משתנה. החוויות שלכם עזרו לעצב אתכם, לשפר את ההסתגלות שלכם ולהפוך אתכם לאמפתיים ואדיבים יותר. השינויים האלה יישארו אתכם בוודאות ויהפכו אתכם לאזרחים טובים יותר של העולם עם הבנה ברורה יותר של מה שחשוב לכם ואיך אתם יכולים לממש את הפוטנציאל שלכם.

תמונה של איש עם טלפון נייד