רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים
כאשר תעמדו בפני מצבים שלא נתקלתם בהם עד כה או שאתם עדיין לא מוכנים להתמודד איתם, אל תנסו ל"עקוף" את המצב או "לעגל פינות"- בקבוצה שלכם יש מי שיכולים לעזור לכם.

כמו שקורה לא פעם, דווקא הדברים הקטנים בחיים הם, למעשה, תוצאה של עבודה קשה והשקעה מרובה. חישבו על החשמל בביתכם- אנחנו לא חושבים פעמיים לפני שאנחנו מדליקים את האור- פשוט לוחצים… “ויהי אור”.
אולי יצא לכם לצפות באחד ממנהיגי החברה מנחה אירוע או מציג משהו. ניראה כאילו זה בא להם בקלות וכך אתם אומרים לעצמכם:
” להם- זה בא בקלות…”.  אני מבטיח לכם שאין זה כך. מדובר בתוצאה של השקעה מחושבת בעסק שלהם.

 

עד שהמטוס ימריא

חשבתי על כך לאחרונה בזמן שישבתי במושבי במטוס, והמתנתי שימריא. רובנו טסנו למקום זה או אחר בימי חיינו, וזה ניראה לנו אמצעי תחבורה שגרתי, אך האם יצא לכם לחשוב במה כרוך העלאת אלפי מטוסים, הנושאים בקרבם אנשים כה רבים, לאוויר? זה פשוט עוצר נשימה כשמתחילים למנות את כל המעורבים החל מסוכן הנסיעות, דרך אנשי ביטחון, אנשי הצ’ק-אין, הדיילים והדיילות בשער ובמטוס, הטייסים, צוות הקרקע, טכנאים, סבלים, פקידים, צוות פיקוח טיסה, הנהלת נמל התעופה, משקיפים חיצוניים, אנשי שירות וניקיון, ספקי אוכל ועוד… כל אלו חוברים יחד בכל יום באלפי מקומות בו זמנית בכל העולם. בזכות ה”קסם” הזה למגוון רחב של אנשים יש הזדמנות להכיר מקומות ואנשים, להתאחד ולעשות עסקים. אתם מצליחים לדמיין את העולם ללא “תיירות אווירית”?

 

עבודת צוות

כאמור, חשבתי על הפלא הזה כשישבתי במטוס- התבוננתי בגשם שהצליף בצוות הקרקע שעבד נמרצות למרגלות המטוס – כל אחד מילא את תפקידו בהכנת המטוס לפני המראתו. בתוך כל המהומה, מבין כל אנשי צוות הקרקע, בחורה אחת תפסה את תשומת לבי- ניראה היה שהיא נעה באופן מעט יותר שקול משל חבריה. היא העמיסה תיקים ומזוודות כשהיא נאבקת בקור אך מחייכת וצוחקת כל העת. היא עבדה קשה ובחריצות אך לא מיהרה מידי או באופן לא ממושמע, תוך שהקפידה לרתום כל תיק לחגורת ביטחון. רוב הזמן היא עבדה לבד, אך מידי פעם נתקלה בתיק כבד במיוחד, ואז ללא היסוס קראה לאיש צוות נוסף שנענה במהירות לקריאתה- וכך הדבר נעשה שוב ושוב. אף אחד לא ניראה מתמרמר, פשוט עבודת צוות פשוטה ומדויקת. אותה בחורה קראה לעזרה לפי הצורך וחברה לצוות מיהר לעזור מבלי שהדבר יפריע למשימה שהוא ביצע. מופע זה של עבודת הצוות, המבוסס על אימון, מילא אותי השראה.
ברור לי שהפרק שראיתי  אינו העיקרי או החשוב בתוך כל המחזה, התפקיד שהצוות מילא לא היה מסובך במיוחד ואפילו לא זכה להתייחסות רחבה בקרב שאר יושבי המטוס, אך המטוס לא עזב את הקרקע לפני שהם סיימו את עבודתם.
עקבתי אחריהם בדריכות אך אני משוכנע שאותם לא ענין מי מתבונן בהם- אם בכלל, הם פשוט מילאו את חלקם במשימה על הצד הטוב ביותר.

 

עשה את חלקך על הצד הטוב ביותר

 

 

signWhatEerג’ון אלן, הארכיטקט הסקוטי הנודע חרט על אחד מבנייניו:
What-e’er thou art, act well thy part
או בתרגום חופשי: בכל מקום בו תהיה, עשה את חלקך על הצד הטוב ביותר. כעת, אם תרשו לי, אנסה להשיק את כל הנאמר עד כה לכל שאנחנו מנסים להשיג ב-Forever:

לא תמיד אנו מזהים את החשיבות שלנו בתוך מערך הדברים. אנחנו מאזינים לספקות שעולים בקרבנו ומצביעים על הליקויים. אנו מעלים טיעונים כמו: “אני רק מנהל זוטר” או “יש מי שיעשה את המלאכה טוב יותר” – השליכו את ההנחות המוטעות הללו, גם אם מכוונות אליכם או אל אחרים סביבכם. זכרו, המטוס לא ימריא עד שאחרון התיקים יאוחסן בתא המטען.

לעתים, הפעילות שלנו נעשית מונוטונית. העמסת תיקים יכולה להיות פעילות קשה ומשעממת, כמו גם לחזור ולשאת את אותם דברי הסבר על החברה ומוצריה, ללכת למפגשים קבוצתיים שוב ושוב, להתקשר למועמדים או אנשי קשר- לפעמים יש ממש תחושה של דה-ז’ה-וו! אבל זכרו, שלאדם שבצד השני – זו הפעם הראשונה שבה הוא מאזין לכם, היו במיטבכם בכל שיחה. התייחסו לכל תיק שאתם נושאים כאילו הוא שלכם.

כאשר המשא כבד, קבלו זאת ואל תהססו לבקש עזרה. היזהרו לא להיפגע תוך נטילת כל המשא על עצמכם. כאשר תעמדו בפני מצבים שלא נתקלתם בהם עד כה או שאתם עדיין לא מוכנים להתמודד איתם, אל תנסו ל”עקוף” את המצב או “לעגל פינות”- בקבוצה שלכם יש מי שיכולים לעזור לכם – החונכים שלכם או מנהלים מעליכם או אלו שלצדכם.
אם אתם אלו שנקראים לבוא לעזרה – שמעו את הקול הקורא לכם ופעלו בזריזות כמו אותו איש צוות שמיהר לשאת את התיק עבור חברתו לקבוצה.

בצעו את תפקידכם באופן הטוב ביותר. התמקדו והתחייבו לדרך עד שתגיעו אל היעדים שהצבתם לפניכם. בין אם מדובר בדרגה חדשה או נוכחות בכנס הבינ”ל הבא- הישארו ממוקדים בעשייה שלכם בהווה, “העמיסו תיקים על המטוס” וכשתסיימו, עברו למשימה הבאה.

אל תתעסקו באחרים שאוליי צופים מהצד. הגדירו בבהירות את ה”למה” והיצמדו לסיפור שלכם. אין ספק שחשוב תמיד לשאוב כוחות מהסביבה שלכם, אך עליכם לנוע מתוך הבערה הפנימית שלכם. אנחנו קוראים לזה ה-“למה” שלי.

ומעל הכל, פעלו מתוך הנאה, גם אם יורד גשם זלעפות, בפני כל מכשול מצאו את הסיבה לחייך ועשו זאת בגאווה.

 

הלוואי ויכולתי למצוא את אותה בחורה שראיתי למרגלות המטוס ולשתף אותה בחוויה שלנו ב-Forever. אני משוכנע שהיא הייתה “קופצת על ההזדמנות”, ובבוא היום הייתה צועדת על הבמה עטורה בדרגת יהלום. ייתכן שהתרחיש הזה לא יתממש אך אני מבטיח לכם לא אפסיק לחפש, וכך גם אתם!

, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים | למאמרים נוספים של

סיפורי הצלחה