שון אקור, חוקר מהארוורד וכותב הספר “אומנות האושר”, הרצה בכנס הגלובלי 2018

וינסטון צ’רצ’יל אמר פעם ש”פסימיסט רואה תמיד את הקושי בכל הזדמנות. אופטימיסט רואה את ההזדמנות בכל קושי.”

 

חלק 1

קבלו ח״ח

כוחם של החיזוקים החיוביים

 

אופטימיות היא מנוע מרכזי בהצלחה ויכולה להיות ההבדל בין השגת היעדים שלכם לבין אי עמידה בהם. למעשה, לאנשים המדורגים גבוה בסולם האופטימיות יש נטייה להיות מוצלחים יותר בכל התחומים בחיים, בהגשמה האישית ובהישגים המקצועיים.

שון אקור, חוקר מהארוורד וכותב הספר “אומנות האושר”, הרצה בכנס הגלובלי 2018, ובהרצאתו המרתקת הסביר כיצד בעזרת קצת עבודה מכוונת, אלה שמתוייגים תמיד כפסימיים יכולים לעלות על מסלול ההפיכה לאופטימיים. במילים אחרות, אם אתם קצת פסימיסטיים או כאלה שיש להם את הנטייה לראות את הרע בכל דבר, או מאמינים שמבין האפשרויות, הגרוע ביותר יקרה, זה לא אומר שגורלכם הוא להישאר כאלה. אתם יכולים לאמן את המוח שלכם לפתח מבט חיובי יותר על העולם ועל עצמכם.
אחת מהדרכים האפקטיביות ביותר להתחיל באימון היא בעזרת חיזוקים חיוביים.

 

שון אקור, מתוך הרצאתו בכנס הגלובלי 2018  בפני בעלי עסקים ב- Forever.

 

מה הכוונה ב”חיזוק חיובי”?
חיזוק חיובי הוא מתן אישור עצמי לעשייה שלכם כדי להצית שינוי בדפוס החשיבה וכדי לפתח מבט חיובי יותר על עצמכם ועל העולם הסובב אתכם. כאשר זה נעשה בצורה נכונה ועם צבירת הניסיון, חיזוקים חיוביים יכולים לעזור לכם לממש יעדים ספציפיים ולתת זריקה חשובה מאוד של חיוביות והכרת טובה בחייכם.

כיצד חיזוקים חיוביים יכולים לשפר את חייכם?
הם יכולים לייצר אופטימיות שמובילה לבריאות נפשית וגופנית, כמו גם להצלחה מקצועית.
הם עוזרים לכם לשמור על סדרי עדיפויות ופרספקטיבה ביעדים שלכם.
הם עוזרים לכם לחזות את הפוטנציאל שלכם ולממש אותו.
חיזוקים חיוביים יומיים עוזרים לכם לראות את עצמכם ואת האחרים באור חיובי יותר.
אתם הופכים למכוונים יותר בחשיבה שלכם ומסוגלים לשלוט בשליליות בקלות רבה יותר.

איך החיזוק החיובי העצמי עובד?
אם מעולם לא ניסיתם זאת בעבר, חיזוקים חיוביים עצמיים הם מקום נפלא להתחיל בו. לפי הפסיכולוגיה של ימינו, לחיזוקים חיוביים עצמיים כאלה יכולה להיות השפעה עוצמתית על ידי כך שהם מטמיעים מסרים חיוביים בתת-ההכרה שלכם. ההטמעות החיוביות האלה יכולות למעשה לגבור על המסרים השליליים הצרובים בתת ההכרה ולנסח אותם מחדש בצורה חיובית. נסו את החיזוקים העצמיים למשך כמה ימים כדי לראות איך הם משפיעים על חייכם.

תרגלו חיזוק חיובי עצמי

 • השתמשו בשם שלכם בתוך החיזוק החיובי.
 • הוסיפו תחושות לחיזוק החיובי שלכם.
 • הכניסו יעד לחיזוק החיובי שלכם.
 • הוסיפו תגמול לחיזוק החיובי שלכם.

חיזוקים של הכרת תודה
שון אקור וצוותו בילו שנים בחקר כוחה של הכרת התודה והיכולת שלה להגביר את דרגת האושר של אנשים.
המשתתפים במחקר התבקשו לכתוב שלושה דברים שהם אסירי תודה עליהם בכל יום למשך תקופה מסוימת. לאחר כמה ימים, אנשים התחילו לחזור על הדברים שהם רושמים. אקור ביקש מהמשתתפים לרשום שלושה דברים חדשים עליהם הם אסירי תודה בכל יום.
לאחר 21 ימים בלבד, אלה שסווגו כ-״פסימיים ברמה מועטה״ עלו לדרגת ״אופטימים ברמה מועטה״. כאשר המשיכו את הניסוי מעבר לסף 21 הימים, אדם יכול היה לעלות בסולם מ״פסימי ברמה מועטה״ עד לדרגת ״אופטימי ברמה גבוהה״. האימון היומי הזה עבד!

תרגלו הכרת תודה

 • שאלו את עצמכם היכן אתם בסולם שבין פסימיות לאופטימיות.
 • כתבו שלושה דברים שונים שאתם אסירי תודה עליהם.
 • ודאו שאתם בוחרים בכל יום שלושה דברים שונים מבלי לחזור על אף אחד מהם.
  עשו זאת במשך 21 ימים.
 • חשבו על הנצחונות הקטנים ועל האנשים שעזרו לכם להגיע אליהם.
 • עשו דו”ח מעקב כדי לתעד את התקדמותכם.
 • בדקו אם יש הבדל בתחושות שלכם: האם אתם יותר אופטימיים? סביר להניח שהתשובה תהיה “כן”.

תנו לאופטימיות להניע את התשוקות שלכם
האפשרות ללמוד לראות את העולם מבעד לעדשת החיוביות היא משהו שיכול לתת לחיים שלכם דחיפה רצינית ביותר. בין אם אתם בעלי עסקים המחפשים דרכים להגביר את התפוקה שלכם ולמשוך עוד לקוחות או שאתם כאלה שמחפשים לשפר את הכושר הגופני, הפעולות היומיות האלה יכולות לעזור לכם.

האושר והאופטימיות מדבקים. הפיצו את האופטימיות שלכם לאחרים ותגלו את כוחה של עבודת הצוות. הקיפו את עצמכם בכאלה הנוהגים גם לשפר את האופטימיות שלהם מדי יום, ויחד איתם תשיגו את כל היעדים שסימנתם לעצמכם.

חלק 2

הקשר שבין אושר והצלחה

הנוסחה הבסיסית מוכרת לכולנו: אם נעבוד קשה יותר, נשיג את היעדים שהצבנו ונוכל להצליח בעשייה שלנו, ואם הצלחנו, הצעד הטבעי הבא במסע הזה הוא להיות מאושרים.

 

הנוסחה הבסיסית מוכרת לכולנו: אם נעבוד קשה יותר, נשיג את היעדים שהצבנו ונוכל להצליח בעשייה שלנו, ואם הצלחנו, הצעד הטבעי הבא במסע הזה הוא להיות מאושרים.

אבל מה אם כל מה שלימדו אותנו על האושר וההצלחה יתהפך? דמיינו מצב בו נותנים עדיפות לאושר ואת השגת היעדים עושים בהרבה פחות מאמץ.

בהרצאתו לבעלי עסקים ב-Forever שון אקור הסביר שכל מה שלמדנו על היחס בין הצלחה ואושר הוא לא רק מוטעה, הוא גם הסיבה לכך שרבים כל-כך לא מצליחים להשיג את מטרותיהם.
בהרצאתו בכנס הגלובלי אקור הצביע על הלך מחשבה נפוץ אך מוטעה, שחדר לתודעה של רובנו: הצמדת האושר ליעדים ספציפיים. האם שכנעתם את עצמכם אי פעם שקבלת קידום, הורדה של 7 קילו במשקל, קניית רכב חדש או קבלת העלאה יהפכו אתכם למאושרים יותר? זה לא עובד כך, משום שסימון המטרה ממשיך להתרחק ואתם אף פעם לא באמת מגיעים אליה.
“השגת האושר משמעותה שינוי מחשבתי. אם נראה את העולם דרך אותם דפוסי מחשבה זמן רב מדי, המוח שלנו ישמור על הדפוס הזה גם כשהוא לא עובד.”

“בהארוורד גילינו שאם אדם מעלה את יעדי ההצלחה שלו במשך חמש שנים, רמות האושר לא מתרוממות”, אומר אקור. “עם זאת, רמות האושר עולות כאשר מעמיקים את הקשרים החברתיים של הנבדקים, מגבירים את האופטימיות שלהם ואת רמות הכרת-התודה שלהם.”
אקור וצוות החוקרים שלו מצאו שאושר יכול למעשה להיות בחירה. כשבוחרים להיות מאושרים, כל תחום שנהוג להחשיב אותו כהצלחה חווה שיפור כתוצאה מכך.

כוחה של התקשורת הבין-אישית
אושר הוא לא דבר שצומח בבידוד. זה לא אומר, עם זאת, שאנשים שיש להם יותר חברים או אנשים מוחצנים הם מאושרים יותר. הפעולה הפשוטה של הבעת אושר או חמלה יכולה לשפר את מצב רוחם של הסובבים אתכם.
“המוח שלנו מתוכנת לתקשורת אלחוטית,” אקור מסביר. ״אנחנו לא רק מעבדים מידע על העולם, אנחנו עושים זאת יחד עם אנשים אחרים. אושר, שמחה, משמעות, אופטימיות, אין לנו בעלות על התחושות האלה. אלה דברים שאנחנו חולקים עם אחרים.״
אקור וצוותו הצליחו לאמת את ההשערה שלהם לגבי כוחה של התקשורת הבין-אישית. אנשים הפכו ליצירתיים יותר כשהיו בסביבת אנשים יצירתיים. הם מצחיקים יותר בסביבת אנשים מסוימים. אנשים מופנמים המוקפים באנשים מופנמים מהם מתנהגים כמוחצנים בקבוצה כזו. התכונות שאנחנו מחשיבים כאישיות הן למעשה תלויות בתכונות האנשים מסביב.

“אם הייתם סורקים את מוחי בזמן שאני מחייך, חלקים מהמוח שלי יראו שאני מחייך,” מסביר אקור. “אבל אם תסרקו את המוח שלי כשאני לא מחייך, אבל תראו לי תמונה של מישהו אחר מחייך, אזורים קטנים במוח שלי יתחילו לפעול כאילו אני הוא זה שמחייך, למרות שאני לא מחייך, אלא האדם שבתמונה. יחד עם זאת, לפני שאני יכול לעצור את עצמי, כשאני מביט בתמונה המוח שלי מטפטף כימיקל בשם דופמין למערכת שלי וזה מעלה את רמת האושר שלי וגורם לי לחייך.”
בעוד חיוכים הם מדבקים, גם המתח, השליליות והחרדה הם כאלה. בדיוק כמו עישון פסיבי, מתח פסיבי יכול להשפיע על הבריאות שלכם.
מצד שני, אופטימיות פסיבית יכולה להעלות את מצב הרוח של הסובבים אתכם.
בניסוי אחד, אקור וצוותו בחרו אנשים שמביעים רמות גבוהות של שמחה, חמלה ואושר, ושמו אותם עם קבוצת אנשים שהראו סימני דיכאון. התוצאות היו משמעותיות. האנשים בעלי סימני הדיכאון חייכו יותר ומצב רוחם השתפר.
דבר זה הראה שמאבק בעצבות ובאדישות הוא הרבה פחות אפקטיבי מאשר מגע עם אופטימיות. פעולה פשוטה כמו חיוך כשנכנסים לחדר יכולה לשנות את כל הדינמיקה של ההתרחשות.

“הדרך היחידה לראות את רוב הפוטציאל שלנו הוא התקשורת עם אנשים אחרים. בחרו לפרוח ביחד במקום להתחרות באחרים ולהשוות עצמכם אליהם. כשתעשו כך, שיעורי ההצלחה שלכם יהיו טובים יותר משמעותית.”

תרגלו תקשורת בין-אישית

 • היו הראשונים לחייך כשאתם נכנסים לסיטואציה מתוחה ושימו לב איך הדינמיקה משתנה.
 • חשבו על דרכים חדשות לעבוד יחד עם אנשים ולהיות שותפים בהצלחתם, ולא בתחרות איתם.
 • חפשו אנשים חיוביים, מצחיקים ויצירתיים וראו מה הנוכחות שלהם מציתה בכם.

חגגו את הניצחונות הקטנים
המוח שלכם מקבל 11 מיליון פיסות מידע בכל שנייה בחיים, אבל יכול לעבד 40 פיסות מידע בשנייה. אקור אומר שאם סורקים אחר הדברים השליליים, המטרידים או אחר תלונות ואיומים, זה בא על חשבון החלקים במוח שלכם שמתמודדים עם הכרת תודה, תקשורת ואופטימיות.
למרבה המזל, תרגול הכרת התודה היומית שלכם, תוך דגש על עבודת צוות והגברת התקשורת הבין-אישית כבר מציבה אתכם במסלול לקראת שינוי דרמטי בדפוס החשיבה. המשיכו לחשוב על היעדים שלכם אבל חגגו את הניצחונות הקטנים לאורך הדרך. האם עשיתם את המאמץ הנוסף, העברתם מצגת טובה או יצרתם קשרים חדשים? תנו לעצמכם את ההכרה שמגיעה לכם.
חשוב מכך, אל תתנו לעיכובים להחזיר אתכם לדפוס החשיבה של חיפוש השלילי. היו אסירי תודה, היפתחו לאחרים וחייכו יותר.

סיפורי הצלחה