רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים
כל יום חדש הוא התחלה חדשה, דף חלק, הזדמנות חדשה לשנות, לשפר ולנסות שוב. עצם התהליך של התחלה נושא בחובו אינספור הזדמנויות לצמיחה ולמזל טוב.

אנחנו מוקפים סביבנו בהזדמנויות חדשות. ימים, שבועות, חודשים חדשים, או אפילו שנים חדשות, מביאים עימם סיכויים לשפר את חיינו, לשלוט במיומנות חדשה כלשהי, או להגשים את החלום להבאת העסק שלנו לשיאים חדשים. אך מה בנוגע למקרים שבהם דברים משתבשים? האם באמת אפשר להתחיל שוב? כשחיינו או העסק שלנו הולכים ומידרדרים, האם אנחנו באמת יכולים להתחיל לקוות שדברים ישתפרו?

קחו, למשל, את ג’ון בושמן. הוא היה מתיישב משלהי המאה ה-19 בחלק נידח של צפון מזרח מדבר אריזונה. בגלל מחסור חמור במים, היה צורך בהשקיה. בושמן, עם עזרה מכמה אנשים נוספים, בנה סכר בתקווה להפוך נחל קטן למאגר זמני.
אבל הסכר מעולם לא החזיק מעמד. שנה אחרי שנה הם בנו את הסכר, אך כל פעם הוא כשל. למרות זאת, ג’ון סירב לתת לאכזבה לשלוט בו. גם אם היה זה בלתי אפשרי לשלוט באיתני הטבע, הוא ידע שעדיין היה דבר אחד שבו הוא תמיד היה יכול לשלוט – הגישה שלו. יום אחד, אחרי התמוטטות מאכזבת נוספת, בושמן כתב ביומן שלו: “הסכר נשטף שוב. לא נפלה רוחנו”.

זה מזכיר לי שיר שנכתב על ידי ויליאם ארנסט הנלי

מחשכת הליל שאותי מכרבל,
כבור שחור בין קצווי תבל,
באשר יהיה הוא, לאל אני מודה,
על שאת נפשי תמיד אפדה.

באוחזה בי יד המקרה,
לא זעקתי בקול, לאחור לא אפנה,
בעת הכתה בי יד הגורל,
ראשי מדמם, אך ניצב אל על.

מעבר למקום של זעם ודמע,
לא נמצא דבר מלבד צל מטיל אימה,
אך בכל השנים אל מול צרה
מעולם לא יראתי ולעולם לא אירא.

תהיה אשר תהיה הדרך ישרה,
או המגילה רצופת עונשים,
אני אדון לגורלי,
נפשי אנהג ברמים.


הרישום הפשוט ביומן של ג’ון בושמן אומר רבות על כוחו וחזונו. הוא סירב לוותר. סבלנות, אומץ לב וכוח סבל רב היו נחוצים כדי לבנות, ולבנות בכל פעם מחדש, באדמת הבור ההיא, וג’ון בהחלט הפגין את התכונות האלה. ג’ון היה אדון לגורלו, מושל נפשו.

אני מניח שאנחנו יכולים ללמוד לקח חשוב על עצמנו ועל עסקינו מניסיונו של ג’ון. שאיפות וחלומות לא תמיד נמדדים בתוצאות, אלא נמדדים לעתים קרובות דווקא בגישה שלנו. הצלחה לא נמדדת פשוט בכך שמגיעים לסוף. לעתים קרובות, הדבר שאנחנו לומדים יותר מכל הוא המאמץ להתחיל ולהמשיך לדחוף הלאה, כלומר ההצלחה נמדדת בכך שמתחילים שוב.
לכן, אפילו אם אתם מרגישים שחלומות ושאיפות העבר שלהם נשטפו כמו הסכר של ג’ון, השנה החדשה נותנת הזדמנות מצוינת לבנות אותם שוב. כל יום חדש הוא התחלה חדשה, דף חלק, הזדמנות חדשה לשנות, לשפר ולנסות שוב. עצם התהליך של התחלה נושא בחובו אינספור הזדמנויות לצמיחה ולמזל טוב.

בואו נפעל  כדי להיות באמת אדונים לגורלנו, ונבנה את עסקינו כפי שמעולם לא בנינו אותם בעבר.

רקס מוהן, מייסד ויו"ר מועצת המנהלים | למאמרים נוספים של רקס מוהן

סיפורי הצלחה