יורי גנקין עוסק בתחום הדיגיטל משנת 2008. מתמחה בתכנון אסטרטגיה דיגיטלית, ניהול קמפיינים, אנליזה אופטימיזציה וניהול משברים ברשת. יורי גם עובד עם FOREVER כך שההדרכה שלו מגיעה גם מהמקום הזה.
להבדיל מהפעילות במרחב האורגני, הקידום הממומן הוא למעשה מתכונת הקידום שאין לה תקרת זכוכית – לא בחשיפה – ולא ברווחים.
הקידום הממומן הוא קידום שבאמצעותו או במסגרתו אנחנו מוציאים כסף שהולך לפלטפורמה. המטרה ליצור קידום שנותן לנו את החזר ההשקעה הגדול ביותר שנוכל, ה-ROI Return of Investment.
תוצאות של קמפיין יכולות להיות טובות ויכולות להיות פחות טובות. בסופו של דבר, קמפיין מוצלח הוא תוצאה של תכנון אסטרטגי נכון.

הנושאים בכתבה זו

על מנת שתוכלו להריץ קמפיין ממומן עליכם לעמוד בשני תנאי סוף עקרוניים – עליכם לנהל דף עסקי (לא פרופיל אישי) ועליכם להציג אמצעי תשלום.

השלב הראשון בהקמת הקמפיין בפועל, יהיה לבחור את מטרת הקמפיין. זכרו, כל קמפיין “נתמך” על ידי פן אחר של האלגוריתם – ולכן  עליכם לזכור בכל קמפיין בנפרד מהי מטרת העל שלכם

לאחר בחירת מטרת העל של הקמפיין, אתם ניגשים לחלק המעניין ביותר – והוא פילוח או טרגוט קהל היעד.

בשלב זה אנחנו מדברים על הזירות שבהן הקמפיין ירוץ

כעת ניגש לשלב הגדרת התקציב בין אם תקציב יומי Daily Budget או Lifetime Budget עם לוח זמנים

בשלב האחרון של הקמפיין, ניצור את המודעה עצמה כאשר יש לכך שתי שיטות – האחת היא שיטת קידום הפוסט הקיים (USE EXISTING POST) – ואילו השנייה היא שיטת יצירת המודעה בזמן אמת (DARK)

כניסה למרחב הקידום הממומן

להבדיל מהפעילות במרחב האורגני, הקידום הממומן הוא למעשה מתכונת הקידום שאין לה תקרת זכוכית – לא בחשיפה – ולא ברווחים.

הקידום הממומן הוא קידום שבאמצעותו או במסגרתו אנחנו מוציאים כסף שהולך לפלטפורמה. המטרה ליצור קידום שנותן לנו את החזר ההשקעה הגדול ביותר שנוכל, ה-ROI Return of Investment.

תוצאות של קמפיין יכולות להיות טובות ויכולות להיות פחות טובות. בסופו של דבר, קמפיין מוצלח הוא תוצאה של תכנון אסטרטגי נכון.

חיבור בין הפייסבוק לאינסטגרם העסקי

ברגע שפתחתם את הדף העסקי שלכם בפייסבוק, תוכלו להיכנס לתפריט הגדרות הדף ולהגיע משם למסך ה-LINKED ACCOUNTS בו תוכלו לחבר את הנכסים

רק דף עסקי בפייסבוק יכול להתחבר לדף עסקי באינסטגרם. ברגע שפתחתם את הדף העסקי שלכם בפייסבוק,  תוכלו להיכנס לתפריט הגדרות הדף ולהגיע משם למסך ה-LINKED ACCOUNTS בו תוכלו לחבר את הנכסים.

על מנת שתוכלו להריץ קמפיין ממומן עליכם לעמוד בשני תנאי סוף עקרוניים – עליכם לנהל דף עסקי (לא פרופיל אישי). מעבר לכך, עליכם להכין כרטיס אשראי משום שהקמפיינים מבוססים על תשלום לפלטפורמה הדיגיטלית בה אתם עובדים.

מהו סדר בשלבי הקידום הממומן?

1.     הגדרת מטרות הפרסום

2.     פילוח קהל היעד – פילוח גיאוגרפי, דמוגרפי – פסיכוגרפי

3.     הגדרת מיקומי הפרסום (פלטפורמת הפרסום)

4.     הגדרת התקציב ולוח הזמנים

5.     יצירת המודעה בפועל

 

הכניסה למערכת ניהול המודעות נעשית דרך מערכת ניהול המודעות בכתובת: www.facebook.com/adsmanager

הערה: לא מומלץ לעשות ״בוסט״ (כפתור שמופיע מתחת למודעה) כי האפשרויות שיש לך בתוך מנהל המודעות הוא הרבה יותר גדול מאשר מה שיש לך בבוסט.

 

ברגע שיש לכם פרופיל אישי בפייסבוק אז יש לכם חשבון מודעות, גם אם הוא מעולם לא היה פעיל.

על מנת להזין את האשראי שלכם גשו ל-BILLING או בעברית חיובים או תשלום באמצעות התפריט מצד שמאל
לאחר מכן, בעמוד אליו תגיעו – גשו אל ה-PAYMENT SETTING או בעברית הגדרות תשלום והוסיפו את כרטיס האשראי שלכם לחשבון או חשבון PayPal.

הגדרת מטרת הקמפיין

השלב הראשון בהקמת הקמפיין בפועל, יהיה לבחור את מטרת הקמפיין. זכרו, כל קמפיין “נתמך” על ידי פן אחר של האלגוריתם – ולכן  עליכם לזכור בכל קמפיין בנפרד מהי מטרת העל שלכם

לאחר הגדרת התשלום פותחים את הקמפיין בלחיצה על כפתור Create או בעברית ״ צור״. השלב הראשון בבחירת קמפיין הוא בחירת מטרה. בוחרים את המטרה שאותה נרצה להשיג באותו קמפיין ספציפי, באותו קידום ספציפי. יש כמה מטרות למשל, חשיפה,  תנועה לאתר או מעורבות באתר.

יצירת קמפיין Traffic (תנועה לאתר)

לאחר יצירת קמפיין חדש (בדוגמה שלפנינו מסוג Trafic או תנועה) אני עושה Continue או המשך. נותן שם לקמפיין, את השם הזה רק אתם רואים, אף אחד אחר לא רואה.

פילוח קהלי יעד

טרגוט גיאוגרפי ודמוגרפי

לאחר בחירת מטרת העל של הקמפיין, אתם ניגשים לחלק המעניין ביותר – והוא פילוח קהל היעד. בתחילה תוכלו למקד את הפילוח שלכם על-פי משתנה גיאוגרפי – ועל פי משתנים דמוגרפיים (גיל ומגדר).

כאשר אנחנו מדברים על טרגוט או פילוח, אנחנו מדברים על 3 סוגים של פילוח: פילוח גיאוגרפי, פילוח דמוגרפי ופילוח פסיכוגרפי.

מתחילים עם הגיאוגרפי. אנחנו הולכים ל-Locations ועושים edit. אם לדוגמה אני מתמקד בעיר אשקלון, אז איפה שכתוב לי Search locations אני מתחיל להקליד. העיר מופיעה עם רדיוס של 40 ק”מ. אני לוחץ על איפה שהסימון של 25 מייל ובוחר current city only. עיר נוכחית בלבד. כמו כן, ניתן להקטין את הרדיוס או להקליד גם אשדוד.

אפשר לטרגט רחובות. אני לוחץ על Drop a pin או בעברית זה הנחת נעץ, כך ניתן לטרגט שכונה ספציפית.

בשלב הזה גודל הקהל המשוער Estimated audience size גדול מאוד כי אני רק פילחתי גיאוגרפית. ממשיכים לחלק הדמוגרפי – גיל ומגדר.

ניתן כעת לסמן את טווח הגילאים הרצוי ולהגדיר מגדר. זה היה החלק הדמוגרפי.

טרגוט פסיכוגרפי

לאחר שמיקדתם את קהל היעד מבחינה גיאוגרפית, תוכלו גם לעשות שימוש במנגנון תחומי העניין באופן חופשי – תוכלו לחפש תחום עניין או “אירוע חיים משמעותי” ולטרגט לפיו

כל דבר שאתם עושים בפייסבוק/אינסטגרם מתויג, תוצאה של קבוצות שאתם חברים בהם, של דברים שכתבתם ברשתות החברתיות, אם תייגו אתכם באיזה שיחה, פייסבוק יודעים לקרוא הכל.

כמו כן,  כאשר אני מטרגט תחומי עניין האלגוריתם לוקח בחשבון אנשים שהחברים בקבוצות שזה התחום עניין שלהם.

אנחנו נמצאים ב-Detailed targeting זה הפסיכוגורפי. אני עושה edit ונקליד לשם הדוגמה veganism. אם אני אלחץ על Suggestion או הצעות, אקבל הצעות דומות למשל תחום ענין שנקרא תזונה טבעונית. זה מספיק קרוב לטבעונות. בחרתי תזונה טבעונית. נבחר גם מטבח טבעוני ואוכל אורגני.

בשלב הזה נשמור את הקהל (Save this audience) כדי שלא נצטרך לייצר אותו כל פעם מחדש.

הגדרת מיקומי הפרסום

אחרי שנגדיר את קהל היעד, נעבור להגדרת מיקומי הפרסום ונעבור מהגדרה אוטומטית – להגדרה ידנית

לאחר מכן, ניגש ונוריד את סימוני ה-V של המסנג’ר ושל ה-AUDIENCE NETWORK בשלב ראשון

 

בשלב זה  מדברים על הזירות שבהן הקמפיין ירוץ. כאשר פייסבוק מלכתחילה יסמן לכם את מה שהוא מגדיר בתור נתונים מומלצים. Recommended. כל מה שפייסבוק אומר מומלץ תעשו אותו.

אנחנו מסמנים הגדרת נתונים ידנית, Manual Placements ואז אנחנו מקבלים 4 אפשרויות שמתוכן נסמן רק פייסבוק ואינסטגרם.

אפשר לבחור רק פייסבוק ואפשר רק אינסטגרם גם בלי שיש לי עמוד עסקי באינסטגרם. (פייסבוק עסקי אתם חייבים).

בשלב ראשון לא נכנסים לניואנסים הספציפיים של פנים הזירות הללו.

הגדרת תקציב ולוח זמנים

בשלב הבא, אחרי שהגדרנו את הקהל ואת מיקומי הפרסום, ניגש לשלב הגדרת התקציב ולוח הזמנים. בהתחלה אני ממליץ לכם להגדיר תקציב יומי של כ-50₪ – ולהתקדם משם בהתאם לתוצאות הקמפיינים.

יש שתי תצורות להגדיר תקציב. יומי Daily Budget וכולל Lifetime Budget. אני יכול להגדיר 60 ₪ ליום ב- Daily Budget למשך 10 ימים שזה 600 ₪, ואני יכול להגדיר- Lifetime Budget של 600₪ לכל התקופה. ההבדל הוא שבתקציב כולל Lifetime Budget אפשר לשחק עם זמני הפרסום של הקמפיין ברמת שעות. אם נרצה לפנות למשל לאמהות ואבות צעירות וצעירים, עם ילד תינוק קטן, קטנה אחרי לידה. יתכן שארצה להציג את המודעה שלי גם בלילה. במקום שהמודעות ירוצו כל הזמן, אסמן Schedule. ואז אני יכול לסמן שעות.

 

התחלנו את שלב הפילוח ב-330 אלף אנשים ואז התחלנו לצמצם. רק ב-veganism היינו על 85-100 ואז הוספנו והגענו בין 140-170 אלף. לכמה קהל אנחנו אמורים להגיע? זה תלוי תקציב.

אם אתם בונים קמפיין לפי תקציב של 40 ₪ ליום אז הייתי מציע לכם לנסות לכוון לקהל יעד של 100-120 אלף איש, כלומר אפילו טיפה לצמצם. איך אני יכול לצמצם קהל? פחות תחומי עניין, פחות ערים, אולי יותר שכונות במקום העיר כולה. אולי שכונה באשדוד ולא העיר אשדוד כולה.

וכאמור, זה הקהל שאנחנו יכולים להגיע אליו. האם נגיע לכולם? לא.

בצד העמוד תוכלו לראות את סיכום הקמפיין מול תוצאות אפשריות. למשל, חשיפה יומית Estimated daily results בין 1300-3700 איש. במקרה שלנו ניתן לצפות לבין 32-95 קליקים ביום. האם ה-1300 יוניקים כלומר אנשים שונים מובטחים לכם ביום? לא. כי הקמפיין שלכם ימדד על פי איכות הפילוח, איכות המודעה, איכות התכנון האסטרטגי שעשיתם מקודם. כלומר, אם עשיתם מודעה שהיא לא טובה, מגיעה אל הקהל הלא נכון ולא מעניינת אותו, כי המסר לא טוב, הקהל לא נכון וכו’ החשיפה שלכם תרד לפחות מ-1300 ביום. והמשמעות היא, שעלויות הקמפיין יעלו – לא שאתם תוציאו יותר מ-40 ₪ ליום, אבל במסגרת 40 ₪ אני יכול להגיע לקליק אחד ביום, ואז זה יעלה לי 40 ₪ . מצד שני, אני יכול להגיע ל-40 קליקים ביום ואז כל קליק יעלה לי שקל. כי 40 ₪ ל-40 קליקים שווה שקל לקליק. במה זה תלוי? בכם. למה? יצרתם מודעה טובה, העברתם את המסר הנכון, פילחתם את הקהל הנכון?  תקבלו יותר תוצאות.

יצירת המודעה בפועל

בשלב האחרון של הקמפיין, ניצור את המודעה עצמה כאשר יש לכך שתי שיטות – האחת היא שיטת קידום הפוסט הקיים (USE EXISTING POST) – ואילו השנייה היא שיטת יצירת המודעה בזמן אמת (DARK)

קידום של פוסט קיים קל יותר, במיקרה הזה, אנחנו נשנה מ-Create ad ל-Use existing post בוחרים את הפוסט שיושב על הדף העסקי שאליו אתם מחוברים, ואז משגרים או Publish. שימו לב שקמפיין שקמפיין ששוגר לא אומר שהוא יאושר.

בתצורה היותר רווחת – Create ad או ״דארק״. למה קוראים לזה דארק? כי הם לא קיימים לי בדף העסקי. אז אני פשוט צריך להרכיב כמו פאזל, תמונה או וידאו וטקסט.

הולכים למדיה Media עושים Add אפשר להוסיף תמונה או וידאו רצוי בגודל 1080×1080 פיקסלים

אני מוסיף בתיבה שכתוב Primary text את הטקסט של המודעה שלי והיכן שכתוב Headline  אני מכניס כותרת שתופיע בהדגשה. כעת, מטפלים בכפתור ההנעה לפעולה הכחול בצד ימין מלמשל Learn more ל-shop now, ולבסוף החשוב מכל- יוצר הפנייה-  ב-Website URL אני שם לינק. הלינק יכול להיות הלינק הקמעונאי, לינק לאתר או דף נחיתה.

ואז Publish.

(הערה: עדיף לא להשתמש בקיצורים כמו ביטלי או בקיצורים אחרים, עדיף להשתמש בלינק הישיר לדף נחיתה, לאתר וכדומה).

רוב הקמפיינים שלכם יאושר אבל איפה יכולה להיות בעיה? יכולה להיות בעיה לכמה תצורות. למשל אסור תמונות שלפני ואחרי, למשל לפני ואחרי טיפולים קוסמטיים. 99.9% מהמקרים לא יאשרו לכם דברים כאלה.

yuri, | למאמרים נוספים של yuri