מי מאיתנו לא מכיר את המשפט: "גוף ונפש הם אחד"? בניית אורח חיים בריא מצריכה לא רק שינוי של התפריט התזונתי אלא גם שינוי של ה"תפריט" הרגשי והמנטלי שלנו
תמונה של בחורה עושה יוגה

׳וולנס׳, או ׳שְׁלוֹמוּת׳ כפי שהאקדמיה לעברית מנסה לחנך אותנו לומר, הוא לא רק איזה רעיון דו ממדי המבוסס על תזונה ופעילות גופנית בלבד. מה שאנחנו מכניסים לראש שלנו חשוב לא פחות. אפילו הדיאטה המושלמת ופעילות גופנית רבה לא תמיד מספיקים בשביל לתת לכם תחושה מאוזנת, פרודוקטיבית ומאושרת. צריך לגשת לוולנס בגישה מקיפה בעזרת הזנת המחשבה והנפש שלכם.

 

הזינו את הרוח שלכם בעזרת מדיטציה

המדיטציה קיימת כבר אלפי שנים. הנוהג הזה היה בשימוש במקור כדי לעזור לתת לאנשים הבנה עמוקה יותר של הכוחות המיסטיים והרוחניים. בעוד רבים משתמשים במדיטציה ממקום של רוחניות, יש לה יתרונות בריאותיים שנחקרו ותועדו. מדיטציה יכולה לספק תחושה של התרגעות עמוקה ושקט מחשבתי ולקדם את הבריאות הגופנית לצד התועלת הרגשית.

הזינו את השלווה שלכם בעזרת סביבה נקייה

סדר בבית הוא מרכיב מפתח בכל הקשור ליצירת תחושה מחשבתית של שלווה ואיזון. מחקרים מלמדים שפסולת ובלגן בבית יכולים להגביר את תחושות הלחץ, הדיכאון והתשישות. אל תחכו לפסח כדי להתחיל לנקות. ארגנו את הבית שלכם ומיינו את החפצים האישיים שלכם. פינוי חפצים מיותרים וסידור המרחב האישי עושים פלאים כשזה מגיע לשחרור המרחב המחשבתי. סביבה נקייה ומסודרת תגרום לכם להרגיש שמחים ורגועים יותר.

הזינו את תחושת החיבור שלכם עם מערכות יחסים בעלות משמעות

בני אדם הם יצורים חברתיים. האנשים שאנחנו מקיפים את עצמנו בהם עוזרים לעצב את הדרך שבה אנחנו רואים את העולם ומספקים לנו תמיכה בזמנים שבהם אנחנו הכי צריכים אותה. מחקרים מוכיחים שאנשים שמרגישים מחוברים יותר לאחרים חווים פחות לחצים ודיכאונות. חיי חברה בריאים יכולים גם להגביר את ההערכה העצמית והאמפתיה ולגרום לאנשים לבטוח יותר אלה באלה. כל זה תלוי, כמובן, באיכות מערכות היחסים שלכם. השתדלו להיות בסביבת אנשים שמכניסים שמחה וחיוביות לחיים שלכם.

הזינו את הידע שלכם עם ספר טוב

כולם אוהבים ספר טוב, אבל מהדפים האלה משיגים יותר מאשר סיפור טוב. קריאת ספר מכל סוג שהוא מחזקת את המוח שלכם. סריקות MRI הראו שהפעילות המוחית עולה ונשארת מוגברת לכמה ימים, אפילו אחרי שסיימתם לקרוא ספר. מחקרים מראים גם שקריאה מגבירה את האמפתיה, בונה אוצר מילים ויש לה תפקיד מפתח בעזרה למניעת התדרדרות קוגניטיבית הקשורה לגיל. יש לקריאה טווח רחב של יתרונות, הרבה מעבר לשעות של הבילוי שספר טוב נותן.

הזינו את היצירתיות שלכם בעזרת כתיבת יומן אישי

לפעולה הפשוטה של ישיבה במקום שקט עם עט ונייר יכולה להיות השפעה עוצמתית על המחשבה. יש ראיות לכך שאפילו כתיבה בסגנון חופשי על כל דבר שעולה לנו לראש משפרת את החשיבה המסודרת, מפחיתה לחצים, משפרת את הזיכרון ומעלה את היצירתיות. כתבו בכל סגנון שאתם בוחרים ועל כל נושא שבא לכם. תגלו שהנוהג הזה עוזר לכם לחשוב על עצמכם ומגבש מחשבות ורעיונות שנדמה היה קודם לכן שהם מופשטים מדי.

הזינו את הנפש שלכם על ידי עזרה לזולת

כאשר סוציולוגים עוקבים אחרי 2,000 בני אדם במשך תקופה של חמש שנים, הם מגלים שאלה שמבלים יותר מחמש שעות בחודש בעבודה התנדבותית מתארים את עצמם כ"מאושרים מאוד". עזרה לזולת מספקת תחושה של משמעות וסיפוק תוך כדי חיזוק קהילות ומערכות יחסים. המדע מראה שזה יכול להיות טוב לבריאות הגופנית שלכם וגם להפחית מתחים, להוריד את לחץ הדם ולהפיג תחושות של בדידות ודיכאון. הדבר הטוב ביותר הוא שאתם לא רק משפרים את החיים שלכם, אלא גם את החיים של אנשים אחרים שאתם עוזרים להם.

הזינו את שביעות הרצון שלכם בהכרת תודה

השאיפה להשגת הרצונות שלכם הופכת קשה הרבה יותר כשאתם לא אסירי תודה על מה שיש לכם. התחילו כל יום במחשבה על כל הדברים שאתם צריכים להודות על כך שיש לכם. זה יכול להיות כל דבר כמו משפחה אוהבת, חברים נאמנים, משרה או גג מעל לראשכם. כשתהיו אסירי תודה ותתכוונו לכך, תגלו שבכל מקום שתחפשו יש על מה להודות.

 

האם המוח שלכם זקוק לדיאטה?

למרות שזה חשוב להזין את הגוף והמחשבה בעזרת הרגלים בריאים, יכול להיות שתצטרכו עדיין להגביל את הגורמים שמכניסים שליליות לחייכם. דברים שהם בסדר במנות קטנות יכולים להתחיל לגבות מחיר על הבריאות הנפשית, היצירתיות והיצרנות שלכם.

הרשתות החברתיות

מומחים מסכימים ביניהם שכמו הרבה דברים טובים, הכי טוב לא להגזים בשימוש ברשתות החברתיות. מחקרים מראים שגלילת הפיד שלכם גורמת לשחרור דופמין, הקשור לתחושות ההנאה. הצד השלילי של העניין הוא שהפלטפורמות האלה מתוכננות לגרום לכם להמשיך לגלול מטה עוד ועוד ושימוש יתר נקשר להגברת תחושות חרדה, דיכאון ואפילו מכאובים גופניים. אם אתם מתקשים לקבוע גבולות לשימוש ברשתות החברתיות, אתם לא לבד. נסו להשתמש באפליקציות שמגבילות את השימוש היומי במדיה החברתית. אפשר להשתמש גם בתוספים של הדפדפן כדי לחסום אתרי רשתות חברתיות כשמגיעים למכסת זמן שהוגדרה מראש.

טלוויזיה

צפייה בטלוויזיה יכולה להועיל לכם. תכניות חינוכיות ומשדרי חדשות עוזרים לכם להישאר מעודכנים ותכניות הבידור האהובות עליכם יכולות לספק מקור נפלא למנוחה ולבילוי. אבל צפייה של שלוש שעות או יותר יכולה להוביל לבעיות התנהגות, לקשיים בשינה ולבעיות בריאותיות. בתקופה זו של צפייה ללא הפסקה, מחקרים מראים שהטלוויזיה יכולה להיות ממכרת בדיוק כמו המדיה החברתית ולכן חשוב לקבוע גם לה גבולות זמן. כדאי גם להימנע מצפייה בטלוויזיה לפני השינה כי היא עלולה לפגום ביכולת להירדם ובאיכות השינה.

עבודה

אורח החיים הדיגיטלי שלנו מקל עלינו יותר מאי פעם להישאר מחוברים לעבודה שלנו, אך זה יכול להתגלות כחרב פיפיות. אם אתם מוצאים את עצמכם עונים למיילים הקשורים לעבודה בכל שעות היום והלילה או מתעדכנים במצבם של פרויקטים, יכול להיות שאתם עושים יותר נזק מתועלת. לפי "מאיו קליניק", חיבור לענייני עבודה לזמן רב מדי עלול להוביל לשחיקה, דבר שגורם לתשישות, עצבנות, חוסר מוטיבציה וירידה באיכות העבודה שלכם. התרופה לשחיקה היא איזון. על ידי מתיחת קו בין העבודה שלכם לזמן האישי שלכם, לא רק שתרגישו שמחים יותר, אלא תשפרו גם את איכות העבודה שלכם.

 

פעילות לזמן קצר – השפעה לטווח ארוך

הקדשת זמן מועט בלבד בכל יום כדי להזין את המחשבה והנפש יכול להשתלם באופן שישפיע לכל החיים. שיפור הדיאטה המנטלית שלכם יעזור לתת לכם מוטיבציה, להפחית מתחים ולראות את העולם מנקודת מבט חיובית יותר.