ד”ר פיטר את’רטון, רופא וחוקר באוניברסיטת אוקספורד באנגליה, העוסק במחקרים על אלו ורה.
ידוע שאתלטים אולימפיים צורכים בי-פולן כדרך קבע. בהחלט ייתכן שהבי-פולן תרם למחזיקי מדליות אולימפיים
תמונה של בי פולן

 

מעל דפי ההסטוריה אבקת הדבורים או ה”בי-פולן”, ידועה גם כ”אמבורסיה” ונחשבה ל-”מזון האלים” על-שום שימושה כתחליף-מזון מושלם. ‬ נאמר שאדם יכול לצרוך סיבים תזונתיים ומים ולחיות בנחת אם ישלים את תזונתו עם בי-פולן. אמירה זו מתבססת על מרכיבי הבי-פולן שהינם 35% פרוטאין (חציים במבנה של חומצות אמינו)‬, 40% סוכר, 5% שומן ו-3% מינרלים שאר המרכיבים הינם ויטמינים, אנזימים והורמונים.

האֲבָקָה בפרחים נעשית בעזרת אבקנים משני סוגים. אבקת-פרחים מסוג אחד הינה קלת-משקל אשר נישאת על-גבי הרוח לפרחים אחרים. הסוג השני שאותו בסופו של דבר FOREVER אוספת הינו אבקת-פרחים כבדה ודביקה שנדבקת לחרקים ונאספת ע”י דבורים לצרכי מזון. FOREVER הופכת את הבי-פולן הכבד הזה למוצר מבלי להוסיף לו חומרי טעם, צבעי מאכל או חומרים משמרים רק מוסיפה דבש כדי ליצור מרקם אחיד בצורה של טבלית.

בי-פולן בצורתו המקורית לא נספג היטב במערכת העיכול שלנו מכיוון שהגרגרים עטופים בשכבה של תאית אשר אוטמת אותם ואשר פירוקם נעשה ע”י אנזים שלא נימצא בגופנו. FOREVER יצרה שיטת טחינה ייחודית אשר מאפשרת לנו לעכל את טבליות הבי-פולן בקלות רבה ובאפקטיביות מירבית.
בי-פולן הוא מזון ולכן לא מומלץ לצרוך אותו בתכיפות רבה מידי, FOREVER לא פירסמה כמות צריכה מומלצת כך שניתן לצרוך כמה ומתי שצריך, אך הרשו לי להתריע רק זאת: אל תקחו בי-פולן בשעה מאוחרת משום שזה עלול להפריע לכם להרדם .

סיבה אחת מרכזית לנטילת בי-פולן היא שהוא יכול למנוע או להפחית סמפטומים של אלרגיה שאנשים לעתים חווים כאשר יש “ספירת הפולן” גבוהה. (“ספירת הפולן” הינו מדד המתאר כמות אבקת פרחים במטר מעוקב של אוויר. ככל שהכמות גבוהה יותר – יותר אנשים יסבלו מאלרגיה במידה והם רגישים לאבקת-פרחים מסוג מסויים). הבי-פולן שנבלע בבטחה מכשיר את הגוף ויוצר שינוי בחסינות האלרגית או ברגישות היתר בתגובה לנשימה של אוויר המכיל אבקת-פרחים אשר ללא הבי-פולן עלולה הייתה ליצור מצבים אלרגיים במיוחד באביב – תחילת הקיץ או בסתיו.
אני ממליץ ליטול בי-פולן בצורה מסודרת למשך כשישה שבועות לפני המועד בו ידוע שמופיעים סימפטומים אלרגיים, בכמות של 3-6 טבליות ליום. קיבלנו עדויות רבות של משווקים ולקוחות שתארו כיצד התגובות האלרגיות שלהם היו קלות בהרבה מהרגיל או שנעלמו לחלוטין.

יתרון אחד נוסף ושימושי הינו שהבי-פולן הוא אחד המקורות הטובים לפלאבנואידים נוגדי חמצון- אחד משלושת הסוגים של נוגדי חימצון. (הפלבונואידים, בלטינית: פלבוס=צהוב, שנודעו בעבר גם בשם כולל “ויטמין P”), לנוגדי חימצון תפקיד חשוב במאבק כנגד השפעות שליליות של רדיקלים חופשיים העלולים לגרום לפגיעות גופניות כגון קטרקט ועוד.
הפולן מכיל גם ויטמינים A, C ו- E ומינרלים מסוג סלניום, אבץ וברזל.

עדויות שונות שקיבלנו תומכות בכך שיש שיפור בבריאות הערמונית (פרוסטטה) וזו עובדה משמעותית לאור התבגרות אוכלוסיית הגברים בעולם. בי-פולן יכול לסתור את ההשפעה של הורמון הדיהידרוטסטוסטרון על הערמונית שעלול לגרום למצבים של גדילת הערמונית.

500 מ”ג של טבלית הבי-פולן יכולה להיות שימושית בשיפור האנרגיה וכושר העמידה כמו גם בעלת ערך לכל מי שצריך תוספת אנרגיה במצבים מיוחדים במיוחד לספורטאים- ידוע שאתלטים אולימפיים צורכים בי-פולן כדרך קבע. בהחלט ייתכן שהבי-פולן תרם למחזיקי מדליות אולימפיים שכן מוצר יוצא הדופן הזה חוקי לחלוטין ובודאי מתאים לסטנדרטים של מחזיקי מדליית זהב.

איור של דבורה

לאן הדבורים נעלמות

מדוע להקות שלמות של דבורים יוצאות מהכוורת ולא שבות אליה?

משהו רע קורה בממלכת הדבורים,  קוראים לזה “הפרעת התמוטטות המושבה” – תופעה בה דבורים נעלמות באופן מסתורי, ומביאות בכך לחיסול המושבה.
ב-2006 החלו דבוראים בצפון אמריקה להבחין בתופעה המדאיגה:
הדבורים החלו להיעלם. הן יצאו מהכוורות ולא שבו אליהן. מ-1971 הצטמצמה כמות המושבות של דבורת הדבש בארצות הברית בכמחצית. התופעה המשיכה גם לאירופה גם שם מדווחים על היעלמות דבורים. ובישראל, כ- 25% מהכוורות מתות בכל שנה.  בארה”ב המחסור בדבורים כה חמור שהחלו ליבא דבורים מאוסטרליה, דבר המשפיע בסופו של דבר על עלייה במחירי המזון.
הסיבה ל”היעלמות הכוורות” לא ידועה, אך יש השערות: פגיעה מחומרי הדברה, קרינה סלולרית שמשבשת את יכולת הניווט שלהן, קרציה אלימה במיוחד, שינויי אקלים או טפיל המכונה גם  'קרדית הערפד'.

מדוע מתארים את התופעה ב”היעלמות” ולא ב”תמותה” של דבורים?
הדבורים נעלמות בשדה ואין ערימה של דבורים מתות בפתח הכוורת.
בכוורות שננטשו ניתן להבחין בגלמים ובמזון שנותר, דבר שמצביע על כך שהכוורת הייתה פעילה עד לא מזמן ובכוורות שננטשו קיים מלאי דבש ואבקת פרחים, דבר המעיד על כך שהמזון לא נשדד על-ידי דבורים אחרות.

הדבורים, כך אומרים, בנות מאה-מיליון שנים והיו כאן הרבה לפנינו,
אנו בני האדם תלויים בה במידה הולכת וגוברת. למעשה, כל ביס שלישי הוא בזכות הדבורה- כל תפוח או אגס היה במקורו פרח שהתפתח לפרי בעקבות ביקור של  דבורה. וגם באופן עקיף, הבשר שאוכלים היה במקורו בעל-חיים שאכל ירק שמקורו בהאבקת דבורים.

ב-FOREVER אנו יודעים להעריך את תרומתה של הדבורה ומייחלים שהתופעה תחלוף במהירה בימינו.

, רופא וחוקר | למאמרים נוספים של

סיפורי הצלחה